100 lat dla Niepodlełej

logo3 września 2018 roku delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ełku pod opieką nauczycielki historii
p. Danuty Turek brała udział w uroczystym otwarciu wystawy prac konkursowych "Biały Orzeł - Nasza Duma". Uroczystość miała miejsce w Ełckim Centrum Kultury. Konkurs odbył się pod patronatem Senator RP p. Małgorzaty Kopiczko oraz Prezydenta Miasta Ełku p. Tomasza Andrukiewicza, którzy swoją obecnością uświetnili otwarcie wystawy.
Prace uczennic z klasy 6b: Klaudii Czuper i Kingi Sierzputowskiej zostały wyróżnione w konkursie "Biały Orzeł - Nasza Duma".

 

W poniedziałek 28.05.2018r. w auli szkolnej odbył się konkurs „Sto na Sto NIEPODLEGŁEJ”. Konkurs skierowany był do uczniów klas piątych naszej szkoły. Sprawdzał wiedzę na temat Polski, a pytania obejmowały wiele dziedzin: wybitni Polacy, kulinaria, geografia, historia, język polski (np. przysłowia, ortografia) oraz sport.
Rywalizacja między klasami trwała do ostatniej minuty.
Trzyosobowa reprezentacja klasy 5d zajęła I miejsce, zdobywając 38 punktów,
5b zajęła II miejsce, zdobywając 35 punktów,
5e zajęła III miejsce, zdobywając 34 punkty,
a uczennice z klasy 5c zdobyły 19 punktów.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy i umiejętności. Życzymy dalszych sukcesów w nauce i w konkursach.
Organizatorzy:
p. H.Sadowska, p. I. Ratkiewicz , p. M. Gulbierz

 

 

28 III 2018r. uczniowie naszej szkoły, zaproszeni przez społeczność Gimnazjum nr 1 w Ełku wzięli udział we wspólnym spotkaniu podczas, którego uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych. Podczas programu jaki przygotowali uczniowie przypomniano przede wszystkim postać Danuty Siedzikówny "Inki", patronki Gimnazjum nr 1 w Ełku - bohaterki, wiernej ideałom i niezłomnej do samego końca, potrafiącej zachować się „jak trzeba”, mimo że w momencie śmierci nie miała ukończonych 18 lat.

21 III 2018r. naszą szkołę odwiedził Pan Wojciech Cybulski Wicekurator Oświaty w Olsztynie wraz z przedstawicielem Delegatury w Ełku Panem Grzegorzem Wojnowskim.
Pan Wicekurator spotkał się z naszymi uczniami, by wręczyć im wyróżnienia w Konkursie „Świadectwa Przeszłości – Jak historia Polski wpłynęła na losy mojej rodziny?”. Spotkanie choć, krótkie to na pewno bardzo ważne dla wyróżnionych uczniów, którzy mogli podzielić się historią swojej rodziny z kolegami i zaproszonymi gośćmi.
Wśród wyróżnionych prac znalazły się opracowania: Amelii Sulimy, Olgi Popowskiej, Niny Paszkowskiej, Kacpra Sieroty, Laury Rogińskiej i Aleksandra Abryckiego.
Uczniów do konkursu przygotowała nauczycielka historii Pani Danuta Turek.

Pierwszego Dnia Wiosny, tj. 21 marca 2018 roku, uczniowie klasy 4-7 uczestniczyli wraz
z wychowawcami w specjalnie na tę okazję przygotowanych rozgrywkach sportowych, wykonywali również stroiki wielkanocne na drzwi klas, jak też mieli możliwość zaprezentowania swoich wszechstronnych talentów podczas przeglądu uczniowskich talentów odbywającego się w tym roku pod hasłem „ Polska w wierszu i piosence”.

16 III uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zmagali się z poezją lokalnych artystów w konkursie recytatorskim „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, który już po raz XII odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku. Wyróżnienie w konkursie otrzymała Laura Rogińska z klasy 6c, przygotowana przez p. Honoratę K. Sadowską.

 

09 marca 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział IV Mistrzostwach Powiatu Szkół Podstawowych na Ergometrze Wioślarskim. Tegoroczne zawody z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości odbyły się pod hasłem „Wiosłujemy dla Niepodległej”. Szkołę reprezentowały czteroosobowe drużyny dziewcząt i chłopców. Każdy z nich miał do przepłynięcia dystans 500m,
a do klasyfikacji generalnej liczona była suma 4 czasów. Drużyna chłopców w składzie Kacper Romotowski, Krystian Gajdziński, Rafał Butyński, Dawid Rafałowski i Jakub Busłowski, jak na obrońców tytułu z zeszłego roku przystało, okazała się bezkonkurencyjna i zdecydowanie zajęła pierwsze miejsce. Drużyna dziewcząt wiosłująca w składzie: Amelia Kosmala, Weronika Kraszewska, Lidia Dolińska, Weronika Niecikowska po zaciętej walce zajęły ostatecznie 4 miejsce. Należy również wspomnieć,
iż w klasyfikacji generalnej Kacper Romotowski uplasował się na 2 miejscu. Sportowcom gratulujemy
i życzymy dalszych sukcesów!

Drużynowo Dziewczęta 4 x 500
I miejsce Szkoła Podstawowa nr 4 w Ełku-7:51,2
II miejsce Szkoła Podstawowa nr 3 w Ełku-8:09,2
III miejsce Zespól Szkół Samorządowych w Woszczelach-8:19,7
IV miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 w Ełku-8:39,8
V miejsce Zespół Szkół Sportowych w Ełku-9:16,9
Dziewczęta indywidualnie 500m
I miejsce Żukowska Maria-SP 3 Ełk-1:42,9
II miejsce Szymańska Weronika-SP 4 Ełk-1:45,1
III miejsce Choruży Weronika- ZSS Woszczele-1:58,9
Drużynowo Chłopcy
I miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 w Ełku-7:04,4
II miejsce Zespół Szkół Samorządowych w Chełchach 1 –7:28,6
III miejsce Szkoła Podstawowa nr 4 w Ełku-7:35,3
IV miejsce Zespół Szkół Sportowych w Ełku-7:37,5
V miejsce Zespół Szkół Samorządowych w Chełchach 2-7:41,4
VI miejsce Szkoła Podstawowa nr 3 w Ełku-7:45,9
VII miejsce Zespól Szkół Samorządowych w Woszczelach- 8:22,8
Chłopcy indywidualnie 500m
I miejsce Przybysz Krzysztof-ZSS Ełk- 1:42,0
II miejsce Romotowski Kacper-SP 2 Ełk-1:43,3
III miejsce Kacperski Maciej-SP 3 Ełk-1:43,5

W niedzielę 4 marca 2018 r. uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ełku uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych, dołączając do ogólnopolskiej akcji "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych".
W ulicznym biegu pokonali oni dystans 1963 metrów, który symbolizuje datę śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek.
Po zakończeniu biegu uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, mogli też uraczyć się tradycyjną grochówką oraz ciepłą herbatą.
Wszyscy nasi uczniowie bez problemu pokonali całą trasę, liczymy na Waszą obecność w biegu za rok.

1 marca w całej Polsce odbywają się uroczystości związane z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych. Nasza szkoła również przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji. Dzięki, krótkiemu przedstawieni przygotowanemu przez uczniów Gimnazjum nr 1 im. „Danuty Siedzikówny „Inki” w Ełku, uczniowie naszej szkoły mieli okazję pogłębić swoją wiedzę historyczną, a także poznać losy zamordowanych polskich oficerów.
„Żołnierze Wyklęci” to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Szacuje się, że w latach 1944-1956 w szeregach tzw. drugiej konspiracji uczestniczyło 120-180 tys. osób, przede wszystkim byłych żołnierzy Armii Krajowej, wspieranych przez kolejne tysiące pomagających im Polaków.

Uczniowie naszej szkoły podczas uroczystości uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych pod kamienicą przy ulicy Wojska Polskiego 1

Copyright © 2016 Szkoła Podstawowa nr 2 w Ełku. Wszelkie prawa zastrzeżone.