Szkoła wierna dziedzictwu

1. My w Muzeum Kolei Wąskotorowej

W dniu 12 września uczniowie klasy III c odwiedzili Muzeum Kolei Wąskotorowej w Ełku. Poznały historię powstania wąskotorówki. Mogły obejrzeć parowozy, wcielić się w rolę maszynisty. Obejrzały także wystawę fotograficzną ełczanina Wojciecha Moskwy pt. „Wąski tor”.

2. Powiatowy konkurs wokalno-recytatorski "Bądźcie świadkami miłosierdzia"
8 października 2016 r. odbyło się wręczenie nagród w Powiatowym konkursie wokalno- recytatorskim "Bądźcie świadkami miłosierdzia" zorganizowanym przez Ełckie Centrum Kultury oraz Szkołę Artystyczną w Ełku.
III miejsce zajęła Maja Żakowicz z klasy V c
wyróżnienie otrzymała Julita Garlicka z klasy 0 d.
Uczennicom serdecznie gratulujemy.

3. Bieg Papieski

18 października na Placu Jana Pawła II, odbyły się międzyszkolne zawody przełajowe
w ramach Biegu Papieskiego. W rywalizacji  wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe. Naszą szkołę reprezentowała liczna, bo 74-o osobowa grupa uczniów. Każdy z zawodników wykazał się dużym zaangażowaniem  i  walecznością, co w rezultacie pozwoliło naszej szkole, w klasyfikacji generalnej chłopców zająć III miejsce, natomiast  w klasyfikacji dziewcząt IV miejsce. 


4. XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego w kategoriach szkół podstawowych
22 października br. w siedzibie Instytutu Papieża Jana Pawła II odbyła się uroczystość rozdania nagród XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego w kategoriach szkół podstawowych.
I miejsce w kat. klas I-III zajęła uczennica naszej szkoły Klaudia Czuper, w tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała Michalina Rogińska. W kategorii klas IV- VI wyróżnienie otrzymała Laura Rogińska. Uczennicom gratulujemy!

5. Pamiętamy o zmarłych
W środę 26 października 2016r. uczniowie klasy VIb pod opieką p.Janusza Lisowskiego i p.Marzeny Czajkowskiej udali sie na Cmentarz Komunalny w Ełku, gdzie uporządkowali mogiłę i zapalili znicze na grobie założyciela i pierwszego dyrektora naszej szkoły Pana Jana Piotrowskiego.

 

 
6. "Moja Mała Ojczyzna i Zakon Krzyżacki"
W dniu 28 października w Muzeum Historyczne w Ełku odbyło się rozdanie nagród w Wojewódzkim Konkursie Historycznym "Moja Mała Ojczyzna i Zakon Krzyżacki", który został zorganizowany
z okazji 550. rocznicy podpisania II Pokoju Toruńskiego.
W uroczystym spotkaniu wzięły udział uczennice naszej szkoły
z klasy VI b: Amelia Kraszewska, Amelia Sulima i Agnieszka Urbanowicz, które otrzymały wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych.
Uczennice pod opieką p. Anny Śniosek przygotowały prezentację multimedialną o dziejach Ełku podczas panowania Zakonu Krzyżackiego.
W konkursie została nagrodzona także p. Anna Śniosek, która przygotowała scenariusz lekcji pt." Moja Mała Ojczyzna i Zakon Krzyżacki". P. Anna Śniosek zajęła II miejsce.
Serdecznie gratulujemy.

Organizatorzy konkursu: Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, Muzeum Historyczne w Ełku.

7. Quiz patriotyczny
W dniu 3 listopada uczennice kl. V d wraz z p. Anną Śniosek w związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości odwiedziły grupę "Pszczółek" i "Motylków" w Miejskim Przedszkolu "Ekoludki", gdzie zorganizowały Quiz Patriotyczny. Uczennice przygotowały pytania nt. naszej Ojczyzny oraz symboli narodowych. Przedszkolaki ułożyły także puzzle przedstawiające godło Polski. Na zakończenie spotkania dzieci odśpiewały hymn "Mazurek Dąbrowskiego",  a uczennice naszej szkoły obdarowały je biało-czerwonymi lizakami. W zamian przedszkolaki wręczyły im piękne dyplomy i podziękowania.

8. Czas powstań

W dniach 4 i 8 listopada uczniowie klas piątych i szóstych naszej szkoły uczestniczyli w lekcji pt." Czas powstań", którą poprowadził p. Jacek Rutkowski, konsultant z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, Filia w Olecku. Uczniowie podczas zajęć mieli okazję nie tylko powtórzyć i utrwalić wiedzę o dziewiętnastowiecznych powstaniach, ale także poznać wiele źródeł historycznych, m.in.: modlitwę za cara, pocztówkę zaboru austriackiego i wiele innych druków, dokumentów. P. Jacek Rutkowski lekcję wzbogacił prezentacją multimedialną i mini wykładem. Zajęcia bardzo spodobały się uczniom, którzy z wielkim zaciekawieniem czytali i oglądali źródła historyczne dotyczące historii Polski.

9. Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej

Podczas koncertu zaspół wokalny " Dwójeczki" w składzie" Blanka Wołotkiewicz, Wiktoria Niecikowska, Klaudia Czuper, Natalia Orzechowska, Laura Rogińska, Wiktoria Wójek, Maja Żakowicz, Marta Kowal, Daria Zaniewska zaprezentował piosenkę "Pan Moniuszko".
Za jej wykonanie Jury przyznało "Dwójeczkom" I miesce w kategorii "zespoły i chóry klas IV - VI".

Gratulacje naszym uczniom złożyła p. senator Małgorzata Kopoczko, prezydent Artur Urbański, p. dyrektor Beata Marchel

10. Konkurs pięknego czytania dzieł Sienkiewicza

Decyzją Parlamentu RP  rok 2016 jest Rokiem Henryka Sienkiewicza. W związku z tym w dniu 16 listopada w naszej szkole odbył się Konkurs pięknego czytania dzieł Sienkiewicza, w którym wzięli udział uczniowie klas piątych. Uczestnicy konkursu czytali wybrane losowo fragmenty powieści pt." W pustyni i w puszczy".  

Laureatami konkursu zostali:
Patrycja Truszkowska z kl. V c-I miejsce,
Olga Popowska z kl. V c- II miejsce,
Michał Borkowski z kl. V a- III miejsce.

Organizatorzy: Honorata K. Sadowska, Anna Śniosek i Marzanna Wielgat.

11. Międzyszkolny Konkurs "Historia Polski słowem, pieśnią i pędzlem opowiedziana"

W dniu 21 listopada 2016 r. w Muzeum Historycznym w Ełku odbył się Międzyszkolny Konkurs "Historia Polski słowem, pieśnią i pędzlem opowiedziana" zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 5 w Ełku oraz Muzeum Historyczne.
    Uczennica naszej szkoły, Klaudia Czuper z kl. IV b, zajęła III miejsce w konkursie recytatorskim.
    Uczennicę przygotowała p. Danuta Turek.

    Klaudii serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

12. Konkurs pięknego czytania powieści H. Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy"

W czwartek, 17 listopada 2016r.,odbył się w naszej szkole konkurs pięknego czytania powieści H. Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy" związany z obchodzonym w tym roku Rokiem Sienkiewiczowskim. Konkurs dla klas 6. zorganizowały p. Elżbieta Adeszko i p. Wiesława Koniecka. Umiejętności lektorskie zaprezentowało 6 uczennic klas szóstych. Jury oceniało : ekspresję słowną i modulację głosu, właściwą intonację i akcentowanie, zwracanie uwagi na znaki interpunkcyjne oraz odpowiednie tempo czytania. Najlepszą techniką głośnego czytania wykazały się uczennice:
Kinga Chodnicka kl.6b - I miejsce
Amelia Kraszewska kl. 6b - II miejsce
Agnieszka Urbanowicz kl. 6b - III miejsce
Julia Dracewicz kl. 6d - III miejsce.
Gratulujemy laureatkom oraz życzymy dalszych sukcesów i rozwijania talentów lektorskich.

13. U Świętego Mikołaja

Wszystkie dzieci wiedzą, że Święty Mikołaj mieszka w odległej Laponii. Ale czy tylko tam ? Okazuje się, że znaleźć go można również w Polsce.
 7 grudnia 2016 r. uczniowie klasy 1a i 3g wraz z opiekunami wybrali się do Mazurolandii do "Wioski Św. Mikołaja". Wioska Św. Mikołaja to znakomite miejsce do wspólnej zabawy, gdzie można kreatywnie spędzić czas. Uczniowie odwiedzili chatę i pracownię Świętego Mikołaja.
Przy pomocy elfów pomalowali gipsowe figury bożonarodzeniowe, napisali list do niego oraz spotkali go osobiście. Mikołaj opowiedział interesujące historie związane z tradycjami bożonarodzeniowymi i zadawał ciekawe zagadki. Na koniec uczniowie i nauczyciele otrzymali certyfikaty pomocnika Św. Mikołaja. Dodatkowo zobaczyli  Polanę Legend oraz Park Miniatur Warmii i Mazur.
To była niezapomniana wycieczka.

14. Żywa lekcja historii "Mieszko i Dobrawa"

Dzisiaj naszą szkołę odwiedził Pan Jacenty Ordowski ( znany pasjonatom historii jako Mistrz Jacenty z Zaciężnej Chorągwi Rycerskiej "Apis", czyli bractwa rycerskiego z Gniewu),  który wraz ze swoimi asystentkami przeprowadził żywą lekcję historii pt. "Mieszko i Dobrawa". Uczestniczyli w niej uczniowie klas I-III i IV-VI, którzy podczas lekcji poznali historię powstania państwa polskiego oraz takie postaci, jak Mieszko i Dobrawa. Uczniowie odegrali role kronikarza Galla Anonima, Dobrawy, Mieszka i jego wojów. Żywa lekcja historii była urozmaicona wieloma atrakcyjnymi rekwizytami i wspaniałymi opowieściami o dziejach naszego państwa.
Żywa lekcja historii "Mieszko i Dobrawa"

15. "O Sienkiewiczu muzyką i słowem"

W dniu 8 grudnia w naszej szkole odbyła się wieczornica pt.
    "O Sienkiewiczu muzyką i słowem". W uroczystym spotkaniu poświęconemu postaci Wielkiego Pisarza i Patrioty wzięli udział: Zastępca Prezydenta Miasta Ełku Pan Artur Urbański, Radny Miasta Ełku Pan Tomasz Kłoczko, Dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Ełku Pan Andrzej Koc, Konsultant Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie Filia w Olecku-Pan Jacek Rutkowski, dyrekcja szkoły, Rada Rodziców, nauczyciele, rodzice i uczniowie.
    Podczas wieczornicy goście oraz społeczność szkoły wysłuchali wielu ciekawych informacji o życiu, twórczości Henryka Sienkiewicza.
    Prezentacji zasług pisarza towarzyszyły utwory muzyczne: "W stepie szerokim", "Quo vadis, domine", "Dumka na dwa serca", "Rzeka Marzeń" oraz pokaz multimedialny.
    Młodzi artyści z naszej szkoły recytowali wiersze o bohaterach dzieł Sienkiewicza: Michale Wołodyjowskim, Janie Zagłobie, Zbyszku z Bogdańca, Janku Muzykancie i Stasiu Tarkowskim.
    Atrakcją spotkanie było odczytanie fragmentów dzieł polskiego noblisty przez Dyrektor szkoły Panią Dorotę Szczawińską i zaproszonych gości: Pana Artura Urbańskiego, Pana Jacka Rutkowskiego, Panią Katarzynę Sieńkowską.
    Spotkanie pt. " O Sienkiewiczu muzyką i słowem" przygotowali uczniowie klasy VI b: Amelia Sulima, Amelia Kraszewska, Kinga Chodnicka, Weronika Niecikowska, Artur Poghosyan, Dawid Rafałowski, Norbart Jagłowski, Kacper Sierota, Jakub Witkowski pod kierunkiem p. Anny Śniosek i p. Anny Koc.
    Piękną dekorację wykonał p. Witold Rogowski.
    Nad efektami dźwiękowymi czuwał p. Paweł Żabiński.
    Wieczornica pt. " O Sienkiewiczu muzyką i słowem" była podsumowaniem działań podjętych z okazji Roku Sienkiewiczowskiego w naszej szkole.

 

16. "Pocztówka do Pana Sienkiewicza"

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji "Pocztówka do Pana Sienkiewicza" zorganizowanej przez Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej i Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.
Akcja ma na celu popularyzację wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza, odkrywanie i promocję dziedzictwa pisarza, rozwijanie kultury czytelniczej, inspirowanie uczniów do pracy twórczej, rozwijanie zdolności plastycznych i literackich
Uczniowie własnoręcznie wykonali pocztówki inspirowane życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza.
Prace uczniów z pozdrowieniami skierowanymi do polskiego noblisty zostaną wysłane do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.
Koordynatorzy szkolnego etapu akcji: Ewa Kukuć, Anna Śniosek

17. "Życie codzienne w PRL. Stan wojenny."

15 grudnia 2016 r. uczniowie klasy VI b i VI d uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt. "Życie codzienne w PRL. Stan wojenny." prowadzonych przez konsultanta Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie Filia w Olecku - pana Jacka Rutkowskiego. Zajęcia miały na celu przybliżenie uczniom życia codziennego Polaków w czasach, kiedy w Polsce panował ustrój komunistyczny.
 

18. „Boże Narodzenie na Mazurach”

„Boże Narodzenie na Mazurach”- taki temat miały zajęcia, w których uczestniczyli zerówkowicze z grupy 0a z naszej szkoły. Zajęcia zorganizowało Muzeum Historyczne w Ełku. Uczniowie mieli okazję wysłuchać opowieści o zwyczajach związanych ze świętami Bożego Narodzenia na terenie Mazur. Dowiedzieli się, że święta Bożego Narodzenia nazywane były na terenie Warmii i Mazur godami. Na wieczerzy wigilijnej podawano: pieczoną gęś, białą kiełbasę, mięso, ciasto, słodycze i świeżo pieczony chleb. Nieznany też był zwyczaj łamania się opłatkiem. W niektórych wsiach stawiano snop zboża w kącie izby lub wieszano pod sufitem gałęzie jeglijki zamiast choinki. Prezenty zaś w postaci orzechów pierników cukierków przynosił dzieciom Nikolus, Pikolus. Zajęcia zakończyło własnoręczne przygotowanie bożonarodzeniowej ozdoby - renifera. Zajęcia były bardzo ciekawe i przybliżyły dzieciom historię i tradycje naszego regionu.

19. Hej kolęda, kolęda....


Staropolskim obyczajem kiedy pierwsza gwiazda na niebie nastaje, a w oddali niesie się kolęda, przeżywamy na nowo narodzenie Pana. Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka. Uczniowie grupy 0A pod opieką p. Anny Trochimko przygotowali swoim bliskim małe przedstawienie. Dzieci i ich rodzice w dniu 20 grudnia 2016 r. przeżywały historię Marii i Józefa oraz nowo narodzonego Jezusa.
Ogromne zaangażowanie małych aktorów, opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności
artystycznych. Każdy gość otrzymał własnoręcznie udekorowane przez dzieci pierniczki oraz bożonarodzeniowe anioły.

20. Konkursu Recytatorskiego Poetów Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny

W dniu 24 lutego odbył się szkolny etap Konkursu Recytatorskiego Poetów Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny. Konkurs adresowany był do uczniów klas szóstych. Młodzi recytatorzy prezentowali utwory takich współczesnych poetów, jak Lucyna Jakubiak czy Roman Czepe.
Laureaci konkursu: Jakub Witkowski z kl. VI b i Kinga Chodnicka z kl. VI b będą reprezentować naszą szkołę na XI Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poetów Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny pod hasłem: "Cudze chwalicie, swego nie znacie...", który odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku w dniu 7 marca.
Młodym recytatorom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkurs

21. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 1 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w miejskich uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
O godz. 12.00 uczniowie klasy VIb z nauczycielem historii p. Danutą Turek złożyli kwiaty i zapalili znicz przy tablicy pamiątkowej „Ofiarom zbrodni Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Ełku, który mieścił się przy ulicy Wojska Polskiego 1 w latach 1945 – 1956”.
Natomiast o godz. 18. 00  Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej Nr 2 im. I Dywizji Tadeusza Kościuszki w Ełku brał dział we Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych w katedrze św. Wojciecha.
Szkoła nawiązała także kontakt z p. Brunonem Tymińskim, żołnierzem Armii Krajowej, wujkiem Danuty Siedzikówny „Inki”, którego wojennych  wspomnień, podczas lekcji historii, wysłuchają uczniowie klas IV-VI.
Uczniowie klas IV-VI wcielają się w rolę badaczy historii i spisują wspomnienia swoich bliskich dotyczące II wojny światowej.

22. Spotkanie wigilijne

W świątecznej atmosferze 22 grudnia w naszej szkole odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne.
W udekorowanej świątecznie sali znalazła się trzy duże choinki oraz długi stół nakryty białymi obrusami i zastawiony wigilijnymi daniami. Wraz z zaproszonymi gośćmi Panem Tomaszem Andrukiewiczem- Prezydentem Miasta Ełku, Panią Małgorzatą Kopiczko- Senatorem Rzeczypospolitej Polskiej, Proboszczem Parafii pw. Św. Wojciech Biskupa i Męczennika Markiem Janowskim, emerytowanymi nauczycielami, przedstawicielami Rady Rodziców i pracownikami szkoły spędziliśmy ten dzień w wyjątkowej, świątecznej atmosferze. Obejrzeliśmy jasełka bożonarodzeniowe przygotowane pod kierunkiem Pani Hanny Tyszkiewicz.
Po części artystycznej i ciepłych życzeniach dzieliliśmy się opłatkiem, a przy wigilijnym stole śpiewaliśmy kolędy.
Były to chwile pełne magii, uroku i radości.

 

23. Uroczyste wręczenie nagród w Międzyszkolnym Konkursie na Opowiadanie Bożonarodzeniowe pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Ełku

W dniu 9 lutego 2017 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Międzyszkolnym Konkursie na Opowiadanie Bożonarodzeniowe pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Ełku. Konkurs przeznaczony dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych polegał na napisaniu opowiadania o tematyce związanej z obchodami świąt Bożego Narodzenia i pozytywnego wpływu świąt na życie rodzinne i społeczne. Treść opowiadania stanowiła prawdziwa lub fikcyjna historia ukazująca przesłanie świąteczne: miłość, pokój, radość, szczęście, pozytywna przemiana bohatera.
Komisja konkursowa nagrodziła następujących uczestników:
Dwa pierwsze miejsca przyznano:
Patrycji Kiełczewskiej ze Szkoły Podstawowej nr 9 za opowiadanie pt. : „Magia Bożego Narodzenia” oraz Amelii Sulimie z SP 2 za opowiadanie pt. „Gość”.
Dwa drugie miejsca przyznano:.
 Jakubowi Siemieniewiczowi z SP4 za pracę pt. „Jak zastąpiłem Świętego Mikołaja” oraz Klaudii Czuper z SP2 za „Odkryj magię świąt”.
Dwa trzecie miejsca zajęły :
Karolina Kołakowska z SP 7 za opowiadanie pt. „Świąteczna odmiana” oraz Katarzyna Przybylska z SP w Rękusach za opowiadanie „ Rózga”.
Ponadto jury postanowiło wyróżnić prace dwojga uczniów: „Szczęśliwe święta” Malwiny Petruczenko z SP 9 oraz „Najpiękniejsze Święta Bożego Narodzenia” Damiana Bednarowicza z SP 3.
Pomysłodawczyniami i organizatorkami konkursu były nauczycielki języka polskiego Elżbieta Adeszko i Wiesława Koniecka.

24. Wycieczka do Suwałk

W dniu 17 lutego 2017 roku uczniowie klas IV –VI mieli możliwość udziału w wycieczce do Suwałk i skorzystania z warsztatów związanych z Podlasiem. Pierwszym przystankiem była Dowspuda nad rzeką Rospudą, gdzie uczniowie mogli podziwiać wspaniałą atrakcję turystyczną, jaką są ruiny neogotyckiego pałacu Paców. Następnie pojechaliśmy do Ośrodka Maniówka koło Suwałk, uczniowie wzięli udział w warsztatach kulinarnych. Najpierw przygotowywali przysmaki podlaskie - ciasteczka według podanego przepisu, a następnie „Mrowisko” – ciasto z miodem i bakaliami. Po zakończeniu warsztatów i skosztowaniu wypieków wyruszyliśmy do Muzeum Okręgowego w Suwałkach, gdzie dzieci brały udział w warsztatach archeologicznych oraz odwiedzili obszerną wystawę archeologiczną dotyczącą Jaćwingów. Dzięki wystawie uczniowie poznali m.in. dawne zwyczaje, historię, ubiór, styl życia dawnych osadników ziemi podlaskiej. Po zakończeniu warsztatów, na których uczniowie mogli m.in. wykonać biżuterią na wzór dawnych ozdób Jaćwingów, wszyscy udali się na posiłek do McDonald`s. Wszyscy wrócili w doskonałych nastrojach.

 

25. „Pogoń za Wielkanocnym Zającem”

W dniu 22 marca 2017 r. odbyła się wycieczka szkolna do Ośrodka Aktywnego Wypoczynku „Gwarek” w Pięknej Górze k/Giżycka. W wycieczce uczestniczyły odziały przedszkolne 0A, 0C, 0D wraz opiekunami. Celem wycieczki był udział w projekcie edukacyjnym pt. „Pogoń za Wielkanocnym Zającem”. Jego głównym założeniem było zapoznanie dzieci z tradycjami i zwyczajami związanym z obchodami Świąt Wielkanocnych. Poszczególne zadania zorganizowano w formie przeróżnych gier i zabaw umiejscowionych zarówno w budynku, jak i w plenerze.

 

26. W poniedziałek, 24 kwietnia 2017 r., odbyło się w naszej szkole przedstawienie
pt.: "Królewna Przyroda i 7 krasnoludków", przygotowane przez uczniów kl. IV b pod kierunkiem p. H. Cieśluk i p. E. Adeszko.


Ta ekologiczna inscenizacja, w której uczniowie w humorystyczny, ale i poważny sposób wcielili się w znane baśniowe postacie, uświadomiła widzom, jak dużo możemy zrobić dla ochrony Ziemi, sprzątając po sobie i pamiętając o segregacji śmieci. Spektakl przypomniał wszystkim, jak ważne jest życie w zgodzie z naturą, gdyż przyroda "nie lubi śmieci i odpadów". Przedstawienie uświetniła  wspaniała scenografia wykonana przez wychowawców świetlicy, odpowiednio dobrane kostiumy i rekwizyty oraz muzyka.
Oczarowani teatrzykiem byli także mali goście z Miejskiego Przedszkola i Żłobka "Ekoludki".

27. Sprawozdanie

Nazwa szkoły

Szkoła Podstawowa nr 2 w Ełku im. I Dywizji Tadeusza Kościuszki   

Adres szkoły

ul. Hieronima i Jana Małeckich 1      19-300 Ełk

Tel/fax do szkoły

 

Adres e-mail szkoły

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Imię i nazwisko koordynatora szkolnego

Anna Śniosek, Elżbieta Żarska

Telefon szkolnego koordynatora

691-241-123 (Anna Śniosek)

508- 191- 598 ( Elżbieta Żarska)

                                                       Sprawozdanie z działań             

Tytuł projektu       

Polska - nasza Ojczyzna”

Termin
realizacji

24.04.2017 r. - 28.04.2017 r.                                               

 

Zrealizowane cele

• kształtowanie i umacnianie postawy patriotycznej,

• rozwijanie postaw prospołecznych i poszanowania dobra wspólnego,

• zachęcanie do aktywnego udziału w życiu społeczności szkolnej, lokalnej, państwowej,

• kształtowanie postawy szacunku do wartości, symboli i tradycji narodowych,

• kształtowanie tożsamości narodowej,

• poszerzenie wiedzy o historii państwa i regionu,

• poznawanie miejsc związanych z historią i kulturąpaństwa i regionu,

• nauka odpowiedniego zachowania w czasie uroczystości szkolnych,  państwowych.

                                                                             

 

Liczba odbiorców

nauczyciele

73

 

uczniowie

604

 

rodzice

450

 

inni

- pracownicy Urzędu Miasta w Ełku,

- pracownicy Starostwa Powiatowego w Ełku,

- pracownicy Straży Miejskiej w Ełku,

- mieszkańcy miasta - przechodnie napotkani podczas akcji przeprowadzonych na ulicach,

- pracownicy Radia 5,

-pracownicy Muzeum Historycznego w Ełku,

- pracownicy MBP w Ełku,

Harmonogram działań

1. Poinformowanie Rady Pedagogicznej i społeczności szkolnej
   o przystąpieniu do projektu - 06.04. 2017.

2. Wykonanie gazetek tematycznych na korytarzach - 25-26.04. 2017.

3. Udekorowanie sal lekcyjnych ozdobami w barwach narodowych -     25-26. 04. 2017.

                                   4. Konkurs plastyczny „Polskie symbole narodowe” -   26.04.2017.

5. Konkurs na najpiękniejszy album „Ełk i Mazury - moja Mała       Ojczyzna - dawniej i dziś” skierowany do uczniów klas I-III i IV-VI -
26-27. 04.2017.

5. Konkurs poetycki „Polska - nasza Ojczyzna” skierowany
do uczniów klas IV-VI - 26.04.2017.

6. Spotkanie patriotyczne z przedszkolakami z Miejskiego Przedszkola i   Żłobka „Ekoludki” - 24.04.2017 r.

7. Wystawa „Szlakiem polskich stolic” – 24-28. 04. 2017.

8. Międzyszkolny Turniej Historyczny współorganizowany               z Muzeum Historycznym w Ełku pod patronatem Prezydenta Miasta Ełku - 26. 04.2017.

9. Ogólnopolska akcja edukacyjna Instytutu Pamięci Narodowej „Patroni naszych ulic” - 26. 04.2017.

10. Turniej historycznych gier planszowych - 26. 04. 2017.

11. Quiz patriotyczny „Wiwat 3 Maj” skierowany do klas IV - VI
27. 04. 2017.

10. Akcja „Rozdajemy patriotyczne prezenty w naszym mieście” -         27. 04. 2017.

12. Czytelnicza akcja „Czytamy legendy polskie” w bibliotece szkolnej zorganizowana we współpracy ze Szkolnym Kołem Wolontariuszy - 24 - 28. 04. 2017.

13. Wycieczka szlakiem ełckich pomników - 27.04.2017.

14. Uroczyste akademie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja i Dnia     Flagi - 28. 04. 2017.         

15. Konkurs literacko - plastyczny „Polska naszą Ojczyzną” - 27.04.2017.

16. Konkurs wiedzy o Polsce dla uczniów klas III „Mały Patriota” - 26.04.2017.

17. Konkurs plastyczny „Moja Ojczyzna” dla uczniów klas I – III -27.04.2017.

18. II Festiwal Piosenki Świetlicowej - Międzyszkolny Konkurs Muzyczny „Moja Mała Ojczyzna” - 28.04.2017.

19.Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej - warsztaty plastyczne „Ełk – moja Mała Ojczyzna” - 27.04.2017.

21. Zajęcia „Polskie symbole narodowe” (z wykorzystaniem materiałów internetowych IPN www.historiawkolorach.pl)

24 - 28.04.2017.

22. Wycieczka do Muzeum Historycznego – lekcja poświęcona naszym symbolom narodowym - 27.04.2017.

22. Zajęcia na temat Święta Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej - 27- 28.04.2017.

 

Szczegółowy opis działań

Rada Pedagogiczna i społeczność szkolna zostały poinformowane o udziale w konkursie na projekty edukacji patriotycznej.
Następnie koordynatorzy przeprowadzili konsultacje, zgromadzono pomysły działań, ustalono wspólny harmonogram oraz terminy inicjatyw i przedsięwzięć.

Realizacja poszczególnych zadań przebiegała równolegle, miała charakter międzyprzedmiotowy i zaangażowana w nią była cała społeczność szkoły: nauczyciele, uczniowie, rodzice.
W patriotyczną atmosferę wprowadziły nas dekoracje w barwach narodowych. W przygotowanie dekoracji zaangażowali się wychowawcy klas, asystenci nauczyciela, uczniowie oraz ich rodzice.
Zorganizowano konkursy szkolne i międzyszkolne: plastyczne, literackie, plastyczno-literackie oraz turnieje wiedzy „Mały Patriota”
i „Wiwat 3 Maj”. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę
na temat symboli narodowych, najważniejszych wydarzeń związanych z historią Polski.

Prace plastyczne uczniów zostały wyeksponowane
na korytarzach szkolnych, w salach lekcyjnych, w bibliotece szkolnej. Prace twórcze uczniów będące efektem udziałów
w konkursach szkolnych: literackim, literacko-plastycznym
i plastycznym wydano w publikacji, która została dołączona
do sprawozdania.

Na terenie naszej szkoły odbył się Międzyszkolny Turniej Historyczny, w którym uczestniczyło sześć szkół podstawowych
z terenu miasta. Głównym celem konkursu była popularyzacja wśród dzieci i młodzieży sylwetek wybitnych Polaków- Józefa Piłsudskiego
i Tadeusza Kościuszki, ich idei i dokonań. Podczas konkursu trzyosobowe drużyny wykonywały różne zadania związane z historią Polski XVIII-XX w. Drużyna reprezentująca naszą placówkę   zajęła
I miejsce w konkursie.

Nauczyciele świetlicy szkolnej zorganizowali II Festiwal Piosenki Świetlicowej - Międzyszkolny Konkurs Muzyczny „Moja Mała Ojczyzna” skierowany do szkół z miasta i gminy Ełk. Uczestniczyli w nim reprezentanci czterech szkół podstawowych
z terenu Ełku oraz Zespołu Szkół Samorządowych w Woszczelach.

Naszą szkołę odwiedziły także przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola i Żłobka „Ekoludki”. Podczas spotkania ze starszymi kolegami z klas IV w bibliotece szkolnej wysłuchali legend o Ełku napisanych przez naszych uczniów. Wzięli również udział w rozmowie na temat symboli narodowych. Obejrzeli także wystawę „Szlakiem polskich stolic”, którą przygotowali uczniowie klas IV-VI. Zobaczyli ekspozycję przedstawiającą symboliczne pomniki, budowle stolic: Warszawy, Krakowa i Gniezna.

W bibliotece szkolnej zorganizowano akcję „Czytanie legend polskich”. Uczniowie klas II i III mieli okazję wysłuchać legend
o Polsce i powstaniu państwa polskiego odczytanych przez wolontariuszki ze Szkolnego Klubu Wolontariatu.

Uczniowie klas II i III uczestniczyli w zajęciach
z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej zamieszczonych na stronie www.historiawkolorach.pl. Uczniowie obejrzeli animację o symbolach narodowych, ułożyli puzzle znajdujące się na stronie, a w programie Paint wykonali różne ilustracje patriotyczne.

Historię naszego miasta uczniowie poznawali podczas wycieczek. Mieli okazję zobaczyć pomniki znajdujące się w naszym mieście oraz najstarsze budynki.

Nauczyciele i wychowawcy kształtowali postawę patriotyczną podczas zajęć przeprowadzonych w klasach I-III i IV-VI. Lekcje
te wprowadziły uczniów i nauczycieli w atmosferę Święta Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

Podczas realizacji projektu nawiązano współpracę
z: Instytutem Pamięci Narodowej, Muzeum Historycznym w Ełku, Miejską Biblioteką Publiczną w Ełku, Miejskim Przedszkolem
i Żłobkiem „Ekoludki”. Społeczność szkolna wzięła także udział
w akcjach edukacyjno-społecznych: „Patroni naszych ulic”, „Rozdajemy patriotyczne prezenty w naszym mieście”. Uczniowie pod opieką koordynatorów rozdawali mieszkańcom miasta broszury edukacyjne na temat życia i działalności Józefa Piłsudskiego.
W związku ze zbliżającym się Świętem Konstytucji 3 Maja i Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej przygotowano patriotyczne podarki mieszkańcom naszego miasta. Uczniowie z radością i satysfakcją obdarowywali kotylionami, biało-czerwonymi chorągiewkami              i kartkami z kalendarza, opowiadającymi o wydarzeniach towarzyszących uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, lokalną społeczność. Podczas realizacji tych zadań odwiedziliśmy także instytucje                            w naszym mieście: Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Straż Miejską, Muzeum Historyczne, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Radio 5. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli także w warsztatach na temat „Ełk- moja Mała Ojczyzna” w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Podczas których tworzyli plakaty reklamowe, zapraszające turystów z innych regionów Polski do naszego miasta.

Wykaz dokumentacji potwierdzającej przeprowadzone działania

  • regulaminy konkursów,relacja fotograficzna z realizacji projektu zapisana na płycie CD,
    • scenariusz lekcji przeprowadzonej w klasach IV-VI - Jestem Polakiem,
  • albumy o Ełku i Mazurach,
  • publikacja zawierająca twórcze prace uczestników konkursów.   
       

Copyright © 2016 Szkoła Podstawowa nr 2 w Ełku. Wszelkie prawa zastrzeżone.