Z życia szkoły

„Ratujemy i uczymy ratować”

6.10.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Ełku przy ul. Małeckich 1 odbędzie się bicie rekordu  w pierwszej pomocy. Jest to akcja ogólnopolska Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy : Ratujemy i uczymy ratować.

WALCZYMY  od  12.00   do 12.30

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów, nauczycieli, rodziców i mieszkańców Ełku, którzy chcą spróbować swoich sił na godzinę 11.30 na salę gimnastyczną.

Prosimy uczestników o zmienne obuwie na jasnej podeszwie.

"Ełk, tu bije moje serce..."

 30 września 2019 r. uczniowie klasy 5 c wraz z opiekunami uczestniczyli w VI Forum Kardiologicznym "Ełk, tu bije moje serce..." , które odbyło się w  Ełckim Centrum Rewitalizacji Społecznej.

Na początku był wykład lekarza kardiologa. Pani doktor – ordynator oddziału kardiologicznego z ełckiego szpitala - opowiadała o tym jak dbać o nasze serce. Przestrzegała między innymi przed paleniem papierosów, spożywaniem zbyt dużej ilości soli. Zachęcała, aby codziennie chociaż przez pół godziny podejmować jakiś wysiłek fizyczny i dbać o zdrowe odżywianie (jeść warzywa i owoce!!!).

W drugiej części spotkania ćwiczyliśmy i tańczyliśmy pod okiem instruktora tańca. Było wesoło i zdrowo właśnie, bo przecież „ruch to zdrowie”.

Następnie były zabawy i konkursy. Uczniowie z każdej szkoły   rozwiązywali zadania. Dzięki jednemu  z nich, dowiedzieliśmy się, że jedzenie owoców i warzyw przypominających kształtem ludzkie organy, czy narządy właśnie te narządy wspiera i dobrze na nie wpływa.
Np. : orzech wspiera mózg, pomidor -serce, winogrono -płuca, fasola – nerki, seler naciowy – kości, marchew – oko (w przekroju marchew przypomina oko) i co ciekawe pieczarka (do tej pory uważana za bezwartościową ) ma dobry wpływ na słuch ( kształtem przypomina ucho).
Na koniec przedstawiciele szkół rywalizowali między sobą, musieli tak szybko kręcić pedałami roweru, aby w ciągu minuty zmielić jak najwięcej ziarna na mąkę w specjalnie przyłączonym do roweru młynku. Nasz kolega świetnie sobie poradził z tym zadaniem.

Każdy uczeń wychodząc otrzymał jabłko i małą piłeczkę do zabawy.

Szkoły otrzymały sadzonkę winorośli, aby zasadzić ją na swoim terenie.

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym wydarzeniu i tak dużo dowiedzieć się o naszym sercu i zdrowiu.

Stypendia Św. Mikołaja

mikolaj1

Drodzy uczniowie, rodzice pragniemy poinformować, że rozpoczął się czas naboru- wypełnienia wniosków do kolejnej edycji Stypendiów Św. Mikołaja na rok szkolny 2019/2020.

Przypominamy kryteria przyznawania stypendiów:

  1. miesięczny dochód netto na jednego członka rodziny nie jest wyższy niż 1500 zł (tysiąc pięćset złotych). Wartość ta uzyskiwana jest na podstawie dokumentu przedstawiających dochody wskazanych w Zasadach dokumentowania i obliczania dochodu (załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu).
  2. średnia ocen w roku poprzedzającym przyznanie stypendium nie niższa niż: 4,4 w szkole podstawowej w klasach V-VIII. Jeśli uczeń przechodzi do szkoły wyższego stopnia, pod uwagę brana jest średnia ocen ze stopnia szkoły, którą ukończył w poprzednim roku;
  3. uczeń wykazuje się zaangażowaniem społecznym i ma osiągnięcia naukowe (w tym udział w olimpiadach, konkursach), sportowe lub artystyczne

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW upływa  20 września 2019

Aktualny regulamin wraz z załącznikami znajduje się na portalu

www.stypendia.mikolaj.org.pl

w zakładce „O PROGRAMIE” po prawej stronie w części „DO POBRANIA”

 Chcąc otrzymać stypendium, uczeń musi złożyć do szkolnego koordynatora - Małgorzaty Urbanowicz  n-la wych. fizycznego, lub Marty Zyskowskiej – pedagoga lub w sekretariacie szkoły kompletny wniosek  wraz z wymaganymi załącznikami w wyznaczonym powyżej czasie.

WAŻNE JEST DOKŁADNE PRZEANALIZOWANIE REGULAMINU.

Decyzja o przyznaniu stypendium jest podejmowana w oparciu o następujące dwa kryteria:

ZAANGAŻOWANIE SPOŁECZNE- zaangażowanie i aktywność społeczna w ciągu ostatniego roku(od 1 września 2018 r.).Do aktywności społecznej zalicza się m.in.: aktywna działalność w organizacjach i stowarzyszeniach nieformalnych; działalność w lokalnych organizacjach , wolontariat, np. w schronisku dla zwierząt, harcerstwo, aktywność poparta osiągnięciami w samorządzie szkolnym, działalność artystyczna pro bono, np. dawanie koncertów charytatywnych, organizowanie występów artystycznych dla dzieci z domu dziecka, aktywność na rzecz kultury, np. redagowanie gazetki szkolnej, organizowanie wystaw w szkole, zaangażowanie na rzecz wspólnoty religijnej(jako ministrant, w scholii, oazie). MAKSYMALNIE 5 pkt.

AKTYWNOŚĆ NAUKOWA- Osiągnięcia: naukowe, sportowe, artystyczne, udział w olimpiadach przedmiotowych i tematycznych itp. W ciągu ostatniego roku szkolnego (od 1 września 2018 r.).MAKSYMALNIE 5 pkt.

Dokument poświadczający, że miesięczny dochód netto na jednego członka rodziny ucznia nie przekracza 1500 zł netto. Dokument został  wymieniony w załączniku nr 2 do Regulaminu.

ZACHĘCAMY  CHĘTNYCH RODZICÓW DO SKŁADANIA WNIOSKÓW.

KLASA IV B NA WARSZTATACH KULINARNYCH

Klasa IV b miała możliwość uczestniczyć w warsztatach kulinarnych przygotowanych przez uczniów z klasy I o zawodzie „Cukiernik” z Zespołu Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku pod okiem p. Anny Czyż. Spotkanie, odbyło się 03.06. 2019r. dzieci miały okazję poznać tajniki kuchni oraz same spróbować swoich sił w gastronomii. Uczniowie pracowali w pięciu grupach i pod okiem przyszłych cukierników przygotowywali rogaliki marchewkowe z marmoladą, które były zachętą do zdrowego odżywiania się.
Po zakończonej pracy odbyło się wspólne sprzątanie stanowisk pracy. Spotkanie zakończyło się degustacją własnych wyrobów oraz wspólnym zdjęciem. W czasie spotkania panowała miła atmosfera, uśmiech gościł zarówno u dzieci, jak i u młodzieży nas goszczącej.
Serdeczne podziękowania na ręce pani Iwony Okseniuk- kierownik ds. kształcenia zawodowego oraz pani Annie Czyż - prowadzącej warsztaty , za pomoc w zorganizowaniu wspaniałego i niezapomnianego dla nas spotkania. Otrzymaliśmy zaproszeniem na kolejną wizytę , a więc mówimy „do zobaczenia”.

Sukces naszych dziewczat

II miejsce w Mistrzostwach Miasta Ełku w Piłce Nożnej dziewcząt - brawa!

Nasza szkoła mówi #jestnaswiecej

Nasza szkoła mówi #jestnaswiecej. Nie zgadzamy się na hejtowanie nikogo. Dzięki Fundacja Orange osoby, które nie tolerują agresji w sieci są widoczne również w realu.

Sprzątanie świata - 2019

 

05.04.2019 r. Klasa 5f wraz z opiekunami p. S.Dwojakowska i p. M.Gulbierz wyruszyła na sprzątanie świata. Uczniowie sprzątali teren za szpitalem wojskowym oraz zieleń wzdłuż rzeki, jak również plac Jana Pawła II. Śmieci było bardzo dużo począwszy od kapsli, puszek, butelek plastikowych, kończąc na butach i oponach. Dzielnie zbieraliśmy wszystko....na koniec sprzątania czekało na nas ognisko w CEE oraz gry i zabawy w zespole klasowym. Akcję uważamy za pomyślnie wykonaną.
Teraz zastanowię się nad wyrzuceniem papierka na ziemię podsumowała jedna z uczennic.

Angielski na zdrowo


Klasa 6e realizując rozdział z żywieniem wykonała własnoręcznie i opisała zdrowe kanapki. Pomysłów i przepisów nie brakowało. Uczniowie utrwalali poznane słownictwo oraz wykazali się kreatywnością oraz pomysłowością. Lekcja angielskiego wcale nie musi być nudna..;). pani M. Gulbierz

Kwesta w sklepie Topaz

4 kwietnia 2019 r. wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Ełku pod patronatem Fundacji Świętego Mikołaja kwestowali w sklepie TOPAZ, w Ełku.
Jak zawsze klienci okazali nam swoją wspaniałomyślność i szczodrość zasilając puszki wolontariuszy. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na stypendia dla zdolnej młodzieży naszej szkoły. Zapewne ułatwią im rozwijanie ich pasji i zainteresowań.

Jesteśmy w Castoramie edycja II

28.03.2019 r. uczniowie klasy 4B dzięki uprzejmości marketu mogli sprawdzić swoje zdolności majsterkowania pod okiem specjalisty z Castoramy. W ruch poszły gwoździe, młotki i deski.
Efekt- samodzielnie wykonane skrzynki, a następnie ozdobienie ich wg własnej inwencji twórczej. Do wykorzystania były mini kafelki, tapety, sznurki, kleje, taśmy, farby czyli wszystko to, co każdy majsterkowicz powinien posiadać.
Wszyscy ochoczo wzięli się do pracy i w skupieniu wykonywali swoje zadanie. Podczas tworzenia uczniowie wymieniali się swoimi pomysłami i pomagali sobie nawzajem. Powstały oryginalne i niepowtarzalne skrzynki, które sprawiły dzieciom wiele radości. Wykonane prace ocenił inny pracownik marketu, wybrał jego zdaniem najładniejszą skrzynkę za, którą przyznano nagrodę specjalną. Drugą nagrodę specjalną za koleżeńskie i kulturalne zachowanie przyznał pan Darek , któremu dziękujemy za fantastyczne zajęcia. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali drobne upominki, a własnoręcznie wykonane dzieła mogły zabrać do domu.
Uczniom bardzo podobały się tak niecodzienne zajęcia, które bardzo ich zainteresowały, a być może pozwoliły także odkryć pasję do majsterkowania
Już teraz nie możemy doczekać się kolejnej wizyty w MAJSTERKOWIE.

Spotkanie z dietetykiem

18 lutego uczniowie wszystkich klas czwartych wzięli udział w spotkaniach dotyczących zasad zdrowego żywienia. Zajęcia prowadziła pani mgr Karolina Grajewska- dietetyk z Centrum Dietetycznego „Naturhouse” w Ełku.
Celem spotkań było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie się dzieci w wieku szkolnym oraz kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Zajęcia miały charakter wykładu połączonego z ciekawą prezentacją multimedialną.
Pani dietetyk omówiła piramidę żywieniową oraz przedstawiła produkty tworzące kolejne jej piętra. Dzieci przypomniały z ilu posiłków dziennie powinien składać się dobrze skomponowany jadłospis i co powinny one zawierać. Prowadząca podkreśliła co należy wyeliminować z diety, aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Podpowiedziała, w jaki sposób zamieniać niezdrowe produkty na lepsze zamienniki. Czwartoklasiści dowiedzieli się jak dużą wartość ma woda i ile powinniśmy jej wypijać. Nie zabrakło też ciekawostek typu: „co to jest koszenila, którą barwi się jogurty owocowe” lub „ile łyżeczek cukru znajduje się w szklance coca-coli”.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i zadawali wiele pytań, co świadczy o dużym zainteresowaniu tematem.
Spotkanie zorganizowała pani Małgorzata Urbanowicz, której bardzo dziękujemy.

SZKOLNA POCZTA WALENTYNKOWA

Walentynki to dobra okazja by powiedzieć komuś, że się go lubi, darzy szczególną sympatią, miłością.
W naszej szkole można było to zrobić za pośrednictwem poczty walentynkowej połączonej z trzydniowym kiermaszem kartek walentynkowych.
14 lutego w walentynkowej skrzynce znalazło się wiele kolorowych karteczek z życzeniami, które dotarły do adresatów za pomocą listonoszek z Samorządu Uczniowskiego.

Zbiórka korków

sercaNIE BĄDŹMY OBOJĘTNI

Informujemy, że na terenie naszej szkoły trwa akcja zbierania plastikowych nakrętek.

Wyrzucamy je codziennie, czasami gramy nimi w "piłkę" na korytarzu. Nakrętki - dla jednych nic nieznaczący plastik, dla innych szansa na lepsze życie.

Nie wyrzucaj, pomóż!

Zbiórka korków nic nas nie kosztuje. Dzięki temu chronimy środowisko i możemy pomóc choremu dziecku w walce o zdrowie.

Akcja trwa do końca kwietnia 2019 r., korki prosimy przynosić do nauczycieli wychowania fizycznego (po stronie dawnego Gimnazjum) .

Do korków dołączamy informację z imieniem i nazwiskiem oraz klasą.

MISTRZOSTWA MIASTA EŁKU – DWÓJKI SIATKARSKIE DZIEWCZĄT

 

08 lutego 2019 r. odbyły się Mistrzostwa Miasta Ełku w Mini Piłce Siatkowej - dwójki siatkarskie dziewcząt klasy 4 . Nasze uczennice rywalizowały z innymi szkołami w ramach rozgrywek Szkolnego Związku Sportowego. Dziewczęta wykazały ducha walki, momentami łapały wiatr w żagle, jednak inne drużyny okazały się lepsze, a nam pozostało cieszyć się dalszego miejsca. Mimo wszystko warto wierzyć, że to co najlepsze dopiero przed nami. Za sportową postawę oraz walkę do końca serdecznie dziękujemy wszystkim zawodniczkom.
„Musimy mieć wytrwałość ponad wszystko wiarę w siebie. Musimy być pewne, że mamy do czegoś talent…: Marie Curie – Skłodowska.

„BEZPIECZNE FERIE”- SPOTKANIE ZE STRAŻNIKAMI MIEJSKIMI W KLASIE IV „B”

14.01.2019 r. funkcjonariusze ełckiej straży miejskiej – p. Ewa Bugieda oraz p. Jan Falaciński odwiedzili uczniów klasy 4b. Głównym tematem spotkania były bezpieczne ferie. Celem spotkania było kształtowanie wyobraźni dzieci dotyczącej bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach życiowych oraz poszerzenie wiedzy na temat bezpieczeństwa na ulicy, w szkole i w domu. Funkcjonariusze przypomnieli uczniom zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. Apelowali, aby zabawy na śniegu, zjazdy z górki, jazda na łyżwach i inne zimowe szaleństwa nie sprawiły, iż zapomnimy o zdrowym rozsądku i ostrożności. Szczególnie zamarznięte zbiorniki wodne są zagrożeniem, gdyż pokrywa lodu może się załamać i doprowadzić do tragedii. Funkcjonariusze tłumaczyli również jak należy zachowywać się uczestnicząc w ruchu publicznym, przestrzegali przed kontaktami z obcymi, od których nigdy nie wolno brać słodyczy, ani wsiadać z nimi do samochodu. Goście wspólnie z dziećmi powtórzyli numery alarmowe. Funkcjonariusze straży miejskiej bardzo dużą uwagę poświęcili noszeniu odblasków, które mogą uratować komuś życie. Takie odblaski otrzymali uczniowie na zakończenie spotkania. Uczniowie mieli także okazję dowiedzieć się czym zajmują się strażnicy miejscy, jakie pełnią zadania i jak wygląda ich codzienna praca. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem spotkania i uważnie wysłuchali wskazówek , obejrzeli prezentowane filmy, które uatrakcyjniły zajęcia. Zadawali mnóstwo pytań oraz odpowiadali na zadawane przez strażników, wykazując się przy tym niezwykłą wyobraźnią i pomysłowością.
Serdecznie dziękujemy pani Ewie oraz panu Janowi za poświęcony czas, wyjątkowe spotkanie oraz prezenty.

PRZEKAŻ UCZNIOM SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W EŁKU 1% PODATKU DOCHODOWEGO

Współpracując z Fundacją Św. Mikołaja nasza szkoła przystąpiła do programu „Stypendia Św. Mikołaja”. W ramach naszych działań zbieramy fundusze na stypendia, chcąc wesprzeć swoich zdolnych uczniów, dając im tym samym szansę na lepszą przyszłość.  W związku z tym, prosimy Państwa o wsparcie naszych działań.

W celu przekazania Fundacji Św. Mikołaja części podatku dochodowego należy w formularzu PIT wskazać numer, pod którym Fundacja wpisana jest do Krajowego Rejestru Sądowego, tj. KRS 0000126602 oraz wpisać cel szczegółowy:: SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 W EŁKU

Przekazanie 1% podatku to pomoc, która procentuje!

Wszystkim darczyńcom z góry dziękujemy!!!

Można skorzystać z programu na stronie Fundacji Świętego Mikołaja: https://pit2018.mikolaj.org.pl/

I tam zmienić tylko cel szczegółowy (lub dopisać), nr KRS jest już wpisany.

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY - 2018

Od 18 grudnia do 21 grudnia 2018r podczas popołudniowych spotkań z rodzicami , a także podczas przerw szkolnych na terenie naszej szkoły odbywały się Kiermasze Bożonarodzeniowe. Było świątecznie i kolorowo. Podczas kiermaszu można było podziwiać oraz zakupić własnoręcznie wykonane przez rodziców, uczniów oraz nauczycieli SP 2 ozdoby choinkowe: bombki, gwiazdki, choinki.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i wprowadziło całą nasza szkołę w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz zastanowienia się nad potrzebami drugiego człowieka. Dochód ze sprzedaży będzie przekazany na stypendia naszym utalentowanym uczniom na rozwijanie ich talentów i pasji w ramach ogólnopolskiego projektu „Stypendia Św. Mikołaja” ,w którym nasza „dwójeczka” bierze udział.
Dziękujemy wszystkim, którzy okazali wielkie serca oraz gotowość niesienia pomocy i włączyli się w zbiórkę pieniędzy. Wiemy, że postawa życzliwości wobec innych jest szczególnie cenna właśnie teraz, przed Świętami Bożego Narodzenia. Jak powiedział Jan Paweł II : „Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”.

„Lekkoatletyka dla każdego” - XII 2018

W miesiącu grudniu w klasach I – III Szkoły Podstawowej nr 2 im. Danuty Siedzikówny „INKI” w ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego” odbyła się seria zajęć otwartych mających na celu propagowanie dyscypliny sportowej jaką jest lekkoatletyka. Najmłodsi adepci naszej szkoły dzięki prowadzącym zajęcia pani Beacie Szczęsnej i panu Pawłowi Żabińskiemu mogli poznać arkana tej, jakże ciekawej dyscypliny sportu. Blisko 250 uczniów klas I, II i III oprócz nabycia wiedzy teoretycznej na temat lekkoatletyki, jej rodzajach i formach uczestnictwa oraz budowy naszego ciała, mogło w formie gier i zabaw zapoznać się z praktyczną częścią dyscypliny, którą tworzą biegi, rzuty i skoki. Uczniowie zapoznali się i uczestniczyli w formach rywalizacji, drużynowej i indywidualnej. Cieszy fakt, iż każdy z uczestników był zainteresowany i zaangażowany w zajęcia od początku do samego końca, dlatego też wszyscy zasłużyli na pamiątkowe dyplomy poświadczające o udziale w lekcjach. Mamy nadzieję, że cykl spotkań zainspiruje młodych sportowców do uczestnictwa w zajęciach sportowych, odkrywaniu nowych pasji i rozwijaniu umiejętności i sprawności.

„MIKOŁAJKI W KAUFLANDZIE”

W dniu 06.12.2018 roku zorganizowaliśmy w Kauflandzie "Mikołajki", podczas których zbieraliśmy środki na stypendia utalentowanej młodzieży z naszej szkoły. Naszemu przedsięwzięciu przyświecał wspólny cel – społeczna solidarność.
Z pozytywną energią i uśmiechem na twarzy uczniowie pakowali towar przy sklepowych kasach. Klienci odwdzięczali się wrzuceniem drobnej kwoty do puszki włączając się w ten sposób się w naszą akcję. Pozyskane przez wolontariuszy środki finansowe przyczynią się do realizacji pasji i zainteresowań potrzebującej młodzieży.
Dzięki współpracy z Fundacją św. Mikołaja nasi uczniowie poznają idee wolontariatu, angażując się w sprawy swoich szkolnych koleżanek i kolegów uczą się dostrzegać potrzeby innych i nieść im bezinteresowną pomoc.
W imieniu społeczności szkolnej serdecznie dziękujemy pani dyrektor za możliwość przeprowadzenia zbiórki publicznej w markecie "Kaufland".

Dzisiaj został rozstrzygnięty Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "Jesienne Pejzaże"

Wśród licznie nadesłanych prac komisja konkursowa, której przewodniczyła Pani wicedyrektor Małgorzata Juszkiewicz po długich naradach, niezwykle burzliwych postanowiła nagrodzić prace w dwóch kategoriach:
Klas 0-1:
I miejsce zajął Igor Ludwanowski z kl. 1a SP 6 w Ełku,
II miejsce zajął Ignacy Chudzin z klas 1e SP 2 w Ełku
III miejsce zajęła Iza Radziewicz z kl. 1e SP 4 w Ełku.
Wyróżnienia w tej kategorii powędrowały do:
Wiktorii Dzierzyc z kl. 1a SP 9 w Ełku,
Dominiki Wędołowskiej z kl. 0a SP 4 w Ełku oraz Oli Sarnackiej z kl. 1e SP 2 w Ełku.
W kategorii klas II-III:
I miejsce zajęła Zuzanna Wierzbicka z kl. IIa SP 9 w Ełku,
II miejsce zajął Ignacy Chrzanowski z kl. 2a SP 6 w Ełku,
III miejsce zajęła Maria Wasilewska z kl. 2b SP 2 w Ełku.
Wyróżnienia otrzymali Jan Kłos z kl. 2a SP w Ełku,
Justyna Korzeniewska z kl. 2b SP 2 w Ełku,
Tatiana Sadowska z kl. 2c SP 9 w Ełku,
Maja Walczuk z kl. 2a SP 6 w Ełku,
Zuzanna Kacprzyk z kl. 2a SP 6 w Ełku.
Organizatorami konkursu Pani Justyna Kończyk i Anna Trochimko serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom. Zwycięzcom gratulują i zapraszają na uroczyste wręczenie nagród dnia 7.12. 2018 r o godz. 14.00 w budynku edukacji wczesnoszkolnej (1 pietro). Serdeczne podziękowania kierujemy do sponsora nagród firmy Soudal.

ANDRZEJKI W KLASACH I-III

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, podczas której można się oderwać od rzeczywistości i przenieść w świat fantazji. Z tej okazji 30 listopada w klasach I-III zorganizowana została dyskoteka andrzejkowa. Podczas zabawy nie zabrakło największych tanecznych przebojów ostatnich miesięcy. Dzięki temu wszyscy wspaniale się bawili od pierwszej do ostatniej minuty.
Dyskoteka obfitowała w szereg atrakcji. Jak każe tradycja, nie obyło się bez wróżb, podczas których chętni do poznania przyszłości wróżą sobie, przelewając roztopiony wosk przez otwór klucza, a następnie,, odczytują” cień rzucany przez odlew. Często także doszukują się symbolicznych znaczeń w przedmiotach, nabierających w tym dniu szczególnej mocy.
Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci.

„KIERMASZ CIAST”

W środę 14.11.2018r. w naszej szkole odbył się „Kiermasz ciast”, na którym można było kupić różne słodkości. Akcja spotkała się z dużą otwartością i zainteresowaniem społeczności szkolnej. Różnorodne ciasta, babeczki, galaretki rozeszły się do ostatniego kawałeczka, kubeczka. Zgromadzone ze sprzedażypieniądze zostaną przeznaczone na stypendia dla naszych zdolnych uczniów. Mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu pozwolą im na rozwijanie ich pasji i zainteresowań.
Działanie po raz kolejny przeprowadzone zostało we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja. Kwota jaką udało się nam zebrać to 733,84 zł.
Wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję serdecznie dziękujemy za pracę, pomoc i zrozumienie.
Nasi wspaniali rodzice, uczniowie i nauczyciele zdali egzamin z empatii i zasłużyli na szczerozłoty medal.
„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”. – Flora Edwards

Gościmy dzieci i młodzież z zaprzyjaźnionego Alytusa podczas wizyty studyjnej w Szkole Podstawowej nr 2 w Ełku.

W dniach 25-26 października 2018 r. odbywa się wizyta studyjna w Szkole Podstawowej nr 2 w Ełku dla polskich i litewskich dzieci (15-cioro dzieci, 2 nauczycieli z Ełku, 15-cioro dzieci, 2 nauczycieli z Alytusa) w ramach projektu "Otwarte okno na świat dla dzieci z Ełku i Alytusa” z Programu Interreg V-A Litwa – Polska.
15 uczniów z Litwy będzie przebywało u rodzin uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Ełku. Noclegi przygotowane w domach rodzinnych uczniów umożliwią gościom poznanie kultury i zwyczajów naszego regionu oraz same w sobie będą wspaniałą formą warsztatów językowych.
W ramach wizyty studyjnej zaplanowano zajęcia w pracowniach językowych , które zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt, dzięki dofinansowaniu unijnemu w ramach projektu w ramach projektu "Otwarte okno na świat dla dzieci z Ełku i Alytusa” z Programu Interreg V-A Litwa – Polska.
Ponadto szkoła przygotowała dla uczestników szereg ciekawych zajęć m.in. z robotyki, zajęć tanecznych, sportowych – na ściance wspinaczkowej, zajęć z zakresu programowania.
Nauka języków obcych i udział w zajęciach otwiera nowe możliwości dla uczestników projektu i ich otoczenia. Dzięki nauce, tworzeniu, podróżowaniu, poznawaniu nowych przyjaciół i spędzaniu wolnego czasu w innym, lepszym otoczeniu, otworzą się nowe możliwości dla dzieci z obu transgranicznych miast. Wspólna zabawa będzie najlepszą metodą integracji młodzieży z dwóch partnerskich szkół.
Łączna wartość projektu po stronie Miasta Ełku to 120 898,26 zł, w tym:
dofinansowanie z EU (85 %): 102 763,52 zł
wkład własny Miasta Ełku (15 %): 18 134,76 zł

Powiatowy konkurs wokalno-recytatorski „Promieniowanie ojcostwa” - org. ECK, Szkoła Artystyczna

Filip Stępkowski – kl. Id- Im
Julita Garlicka – kl. IIa- IIm
Hanna Staszkun- kl. Vd- IIm
Elena Laura Kasprzyk – kl. IIe- wyr.
Wiktoria Borawska – kl. Vd – wyr.     

Dzień Solidarności Międzypokoleniowej „Polska Wolna”

W piątek 5 października uczniowie klasy 4d wraz z wychowawczynią uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu organizowanym przez Prezydenta Miasta Ełku – P. Tomasza Andrukiewicza, Miejski Ośrodek Polityki Społecznej i Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku. W ogrodzie przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego świętowano Dzień Solidarności Międzypokoleniowej „Polska Wolna”. W spotkaniu udział wzięła ponadto młodzież z I LO im. Stefana Żeromskiego w Ełku, uczestnicy Klubu Seniora oraz ŚDS dla osób z chorobą Alzheimera i innymi zaburzeniami.
Po powitaniu i krótkim przemówieniu Prezydenta Miasta Ełku – P. Tomasza Andrukiewicza świetnym początkiem wspólnej zabawy było odtańczenie poloneza – na trawie ogrodu Klubu Seniora. Następnym punktem programu były różnorodne występy artystyczne. Najmłodsi uczestnicy, czyli uczniowie naszej szkoły z klasy 4d, zaprezentowali zebranym piosenki w języku polskim oraz angielskim, a nagrodzeni zostali gromkimi brawami.
Zabawy integracyjne, łączące pokolenia dzieci, młodzieży oraz ełckich seniorów, zapewniły niezapomniane wrażenia.

Copyright © 2016 Szkoła Podstawowa nr 2 w Ełku. Wszelkie prawa zastrzeżone.