"Ełk, tu bije moje serce..."

 30 września 2019 r. uczniowie klasy 5 c wraz z opiekunami uczestniczyli w VI Forum Kardiologicznym "Ełk, tu bije moje serce..." , które odbyło się w  Ełckim Centrum Rewitalizacji Społecznej.

Na początku był wykład lekarza kardiologa. Pani doktor – ordynator oddziału kardiologicznego z ełckiego szpitala - opowiadała o tym jak dbać o nasze serce. Przestrzegała między innymi przed paleniem papierosów, spożywaniem zbyt dużej ilości soli. Zachęcała, aby codziennie chociaż przez pół godziny podejmować jakiś wysiłek fizyczny i dbać o zdrowe odżywianie (jeść warzywa i owoce!!!).

W drugiej części spotkania ćwiczyliśmy i tańczyliśmy pod okiem instruktora tańca. Było wesoło i zdrowo właśnie, bo przecież „ruch to zdrowie”.

Następnie były zabawy i konkursy. Uczniowie z każdej szkoły   rozwiązywali zadania. Dzięki jednemu  z nich, dowiedzieliśmy się, że jedzenie owoców i warzyw przypominających kształtem ludzkie organy, czy narządy właśnie te narządy wspiera i dobrze na nie wpływa.
Np. : orzech wspiera mózg, pomidor -serce, winogrono -płuca, fasola – nerki, seler naciowy – kości, marchew – oko (w przekroju marchew przypomina oko) i co ciekawe pieczarka (do tej pory uważana za bezwartościową ) ma dobry wpływ na słuch ( kształtem przypomina ucho).
Na koniec przedstawiciele szkół rywalizowali między sobą, musieli tak szybko kręcić pedałami roweru, aby w ciągu minuty zmielić jak najwięcej ziarna na mąkę w specjalnie przyłączonym do roweru młynku. Nasz kolega świetnie sobie poradził z tym zadaniem.

Każdy uczeń wychodząc otrzymał jabłko i małą piłeczkę do zabawy.

Szkoły otrzymały sadzonkę winorośli, aby zasadzić ją na swoim terenie.

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym wydarzeniu i tak dużo dowiedzieć się o naszym sercu i zdrowiu.

Copyright © 2016 Szkoła Podstawowa nr 2 w Ełku. Wszelkie prawa zastrzeżone.